wtorek, 15 lutego 2011

O co tak naprawdę chodzi w życiu? (1)

Ważność relacj
 Relacje odgrywają istotną rolę w naszym życiu. Można powiedzieć, że bez relacji nie może ono istnieć. Pomyśl o ważnych relacjach w twoim życiu. Z pewnością bez nich nie byłbyś w stanie funkcjonować. Relacje są czymś niezwykle delikatnym i można je łatwo utracić. One mogą uczynić cię bardzo szczęśliwym lub bardzo smutnym.

Wiara chrześcijańska a relacje
WiaraWiara chrześcijańska wiąże się ściśle z relacjami. Jest to przede wszystkim relacja pomiędzy Bogiem a ludźmi, a także ludzi pomiędzy sobą. To, że nie znalazłeś się tu na ziemi bez powodu jest faktem. Twoje istnienie nie jest kwestią zbiegu okoliczności, gdyż według Biblii ludzie, więc także Ty, zostali stworzeni przez Boga, aby żyć w relacji z Nim, jak i z innymi ludźmi.


Chrześcijaństwo nie jest tylko zbiorem ważnych reguł i rodzajem nadprzyrodzonej filozofii. Jego istotą jest relacja człowieka z Bogiem, a więc wieź, jaką człowiek może mieć ze swym Stwórcą. Osoba Jezusa Chrystusa, którą będziemy stopniowo przedstawiać podczas tego kursu, odgrywa najważniejszą rolę w tej relacji. To Jezus pokazał nam co w chrześcijaństwie ma najwyższą wartość – miłość do Boga oraz do innych ludzi.




Zerwana relacja
Zerwane relacjeZ Biblii dowiadujemy się, że Bóg, będąc kochającym Ojcem, pragnie mieć z nami relacje oparte na miłości. Jednak dla ludzi nie jest to oczywiste. Wiele osób nie zakłada nawet możliwości istnienia Boga, tym samym lekceważąc Go. Biblia nazywa to grzechem.


Grzech powoduje zerwanie relacji pomiędzy Bogiem a człowiekiem.
Czy to możliwe, że z powodu tej zerwanej więzi tak wielu ludzi zmaga się z poczuciem wewnętrznej pustki, która nigdy nie zostaje wypełniona? Dlaczego ludzie zmagają się z pytaniami dotyczącymi życia lub też z poczuciem, że omija ich coś ważnego?

Wewnętrzna pustka?
Wewnętrzna pustkaOtrzymaliśmy kiedyś następujący list:


„Obserwuję, jak ludzie poszukują spełnienia w seksie, drogich samochodach czy też pracy. Ale kiedy kupisz nowy samochód, czujesz się spełniony tylko przez chwilę, a po pewnym czasie zaczynasz się rozglądać za czymś nowym. Podobnie wyglądają powierzchowne relacje międzyludzkie – ludzie ciągle poszukują nowych znajomości. Innym sposobem jest upiększanie swojego domu. Zastanawiające jest, iż ludzie nie zdają sobie sprawy, że przecież nie o to chodzi”.


Właśnie ... O co tak naprawdę chodzi w życiu?


Oto fragment innej wypowiedzi na temat wewnętrznej pustki:


„Czuję się bardzo niespokojny. Szukam pokoju i bezpieczeństwa. Próbuję je odnaleźć na różne sposoby – materialne,
w relacjach, w religii, ale to nie działa. Jeżeli Bóg naprawdę istnieje, dlaczego nie umiem tego dostrzec?
Bardzo mocno odczuwam wielką pustkę w swoim wnętrzu i – szczerze mówiąc – zazdroszczę ludziom, którzy odnajdują sens w swojej wierze. Ja tak nie potrafię; dla mnie Bóg jest wymysłem ludzkim, stworzonym po to, aby świat był bardziej znośny”.




Co można zrobić z tą pustką?
Co można zrobić z tą pustką?Nie ma nic złego w robieniu dobrych, znaczących rzeczy, żeby nadać sens swojemu życiu. Takie działania nie zaspokoją jednak tęsknoty, która tkwi gdzieś głęboko w naszym wnętrzu. Nie przybliżą nas one do znalezienia odpowiedzi na najważniejsze
w życiu pytania.


Nawet najbardziej intymna i piękna relacja międzyludzka nie może odciągnąć nas od tych pytań i wypełnić naszej wewnętrznej pustki. Czy istnieje sposób, aby tego dokonać? Biblia mówi, że oparta na miłości relacja z Bogiem jest konieczna, żeby odnaleźć w życiu pokój. To Jezus sprawił, że odnowienie naszej relacji z Bogiem jest możliwe.



Jezus?
Nikt nie zna dokładnej daty Jego narodzin, ale to narodzenie podzieliło historię świata na dwie części: tak zwane –
„przed Chrystusem” i „po Chrystusie”.


On nie napisał żadnej książki, ale o Nim napisano więcej książek, niż o jakiejkolwiek innej osobie w historii.


Biblia to część Jego biografii. Została przetłumaczona w całości lub częściowo na ponad 1500 języków. Do dzisiaj sprzedano około 44 milionów jej egzemplarzy. Nawet w 2005 roku ciągle była to najlepiej sprzedająca się książka na całym świecie.


Jezus nigdy nie namalował żadnego obrazu, nie napisał żadnego wiersza i nie skomponował żadnego utworu, ale życie nikogo innego nie było inspiracją tylu pieśni, wierszy, dramatów, obrazów, filmów czy innych dzieł sztuki.


Nigdy nie powołał żadnej armii.
Nigdy nie mieszkał w ogromnym pałacu.
Nigdy nie był cesarzem, ministrem ani prezydentem.


A mimo to miliony ludzi oddało swoje życie w Jego ręce i podąża za Nim!


Ja jestem chlebem życia
Chleb ŻywotaPewnego razu Jezus powiedział o sobie następujące słowa:


„Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął;
a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”
(Ewangelia Jana rozdział 6 werset 35).


A do kobiety czerpiącej wodę ze studni powiedział:


„Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki” (Ewangelia Jana rozdział 4 wersety 13-14).






A co jeżeli ja nie odczuwam pustki?
A co jeżeli ja nie odczuwam pustki?Jeśli nawet nie odczuwasz wewnętrznej pustki w swoim życiu i nie szukasz sensu życia,
i tak nie możesz przejść obojętnie obok Boga. On jest kimś więcej niż tylko odpowiedzią na nasze pytania. On nadaje znaczenie życiu nawet wtedy, gdy ktoś nie ma pytań. Dlaczego? Ponieważ Bóg nas stworzył i we wszystkim jesteśmy zależni od Niego. Bez Niego życie nie istnieje. Bóg wie, co jest dla nas najlepsze. Przekazuje nam wskazówki i pouczenia odnoszące się do naszego życia. Możemy je zignorować, ale wtedy pozbawiamy się obfitości błogosławieństw, które ma dla nas Bóg.


Czy jednak uczucie tęsknoty nie pojawia się w życiu każdego z nas?


Tęsknota za...
 Tęsknota zaUczucie pustki i potrzeba jej zaspokojenia może się wyrażać w różnych tęsknotach. Na różnych etapach życia każdy człowiek za czymś lub za kimś tęskni...


Tęsknota za zrozumieniem celu i sensu życia
W życiu każdego przychodzi moment, w którym człowiek stawia sobie pytania:
„Po co żyję?”, „O co tak naprawdę w życiu chodzi?”, „Czy życie ma jakiś sens?”.
Albert Camus, francuski myśliciel, jest autorem następującego stwierdzenia: „Człowiek nie może żyć bez celu w życiu”. Czy jesteśmy jak rośliny lub zwierzęta, które żyją tylko po to, aby przetrwać, rozmnażać się i zachować gatunek? A może Bóg stworzył nas w jakimś konkretnym celu? Czy istnieje jakiś cel, do którego mamy dążyć, czy tylko tak sobie dryfujemy donikąd?


Tęsknota za życiem po śmierci
Są ludzie, którzy uważają, że po życiu tu na ziemi nie ma nic. Niektórym nawet podoba się taka perspektywa. Inni nie mogą znieść myśli, że przodkowie mogliby żyć tylko w ich pamięci. Twierdzą: „Musi być coś więcej”. To z kolei doprowadza do prób kontaktowania się ze zmarłymi i do wywoływania duchów. Jeszcze inni wierzą, że ludzie po śmierci powracają do życia w innej formie. Są i tacy, którzy wierzą, że po śmieci sami znajdą się w niebie, a wszyscy ich wrogowie skończą w piekle.


Tęsknota za miłością i zrozumieniem
Wszyscy chcemy być kochani i wszyscy chcemy być rozumiani. Żeby być zrozumianym, musimy się odsłonić. Jednak obawiamy się, czy jeżeli ktoś będzie znał całą prawdę o nas, będzie nas ciągle kochał, wiedząc, że mamy także trochę mniej atrakcyjną stronę. Z tego powodu wielu ludzi ma różne sekrety. Mają nadzieję, że nikt ich nigdy nie odkryje, bo w przeciwnym razie przestaliby być lubiani, akceptowani i szanowani. Przed Bogiem nie da się nic ukryć. On wie o nas wszystko.


Co On o mnie myśli?
Czy On mnie kocha?
A może gromadzi dowody przeciwko mnie?


Tęsknota za przebaczeniem
Relacje międzyludzkie są niedoskonałe. Osoba, którą najbardziej kochasz, jest zarazem tą, która może najboleśniej zranić. My sami też nie jesteśmy idealni. Często robimy rzeczy, które przynoszą nam wstyd, a nasze czyny mogą wyrządzić wiele krzywdy. Przebaczenie nie jest obecnie zbyt popularne, ale jest nieodzownym czynnikiem każdej zdrowej relacji. Jeżeli nie chcesz przebaczyć, budujesz wielki mur zgorzknienia i rujnujesz życie sobie oraz drugiej osobie. Może czasami marzysz, żeby rozpocząć wszystko od nowa i zrobić pewne rzeczy zupełnie inaczej niż w przeszłości.


Jest to niemożliwe, jeżeli nie dostąpisz prawdziwego przebaczenia.


Jest jeszcze ktoś kto tęskni...
Jest jeszcze ktoś kto tęskni...Bóg także ma pragnienie, nawet coś więcej! Chce nawiązywać z ludźmi relacje i nadać sens naszemu istnieniu w tym świecie. Boże pragnienie miłosnej więzi z nami jest równie wielkie jak nasze tęsknoty. On naprawdę chce, żebyśmy „żyli długo i szczęśliwie” z innymi i z Nim. Dlatego Biblia kończy się wizją (czymś w rodzaju zapowiedzi przyszłości), w której donośny głos oświadcza, co się stanie: „Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi i będą oni Jego ludem, a On będzie „BOGIEM Z NIMI”. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już [odtąd] nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły” (Apokalipsa rozdział 21 wersety 3-4).




Możemy dalej po swojemu szukać sensu i celu życia, a także zaspokajać pustkę i rodzące się w nas tęsknoty czymś niepełnym i nietrwałym. Możemy też szukać nawiązania więzi z Kimś, kto da nam to wszystko w pełni.




Konkluzje/propozycje
KonkluzjeNa podstawie powyższych treści można wyciągnąć następujące wnioski:


• Chrześcijaństwo opiera się na relacjach. Odnowiona relacja z Bogiem, naszym Stwórcą, ma przełożenie na relacje międzyludzkie.


• Istotą chrześcijaństwa nie jest zbiór reguł, filozofia czy doktryna, ale osoba Jezusa Chrystusa.


• Jezus mówi, że tylko On jest w stanie zapełnić naszą duchową pustkę. On nadaje sens naszemu życiu i ukazuje jego prawdziwy cel.


• Jak ryba bez wody umiera, tak istota ludzka może żyć pełnią człowieczeństwa jedynie
w relacji z Bogiem.